niedziela, 18 lutego 2018

Shapes


Jak pewnie zauważyliście dłuższy czas byłam nieaktywna w sieci, ale to nie oznacza że nic nie robiłam:) Przygotowywałam materiały do wprowadzania słownictwa związanego z figurami geometrycznymi. Mam nadzieję że znajdziecie tu to czego szukacie:)

Karty z figurami "SHAPES"


Przedstawiam wam karty wykonane przeze mnie w ten sposób aby dopasowały się do potrzeb uczniów. Każda karta ma obraz graficzny oraz jest podpisana w nadzwyczajny sposób:) Dlaczego figury mają imiona? Dlaczego "Zuzia circle"? Otóż znalazłam tu całkiem fajne wiersze ale imiona w nich użyte mogłyby być abstrakcją dla naszych dzieci. Suzy, Sammy czy Ollie to nic niemówiące słowa, leczy gdy Suzy zamieniłam na Zuzia zrobiło się fajnie. Dzieci chcą nazywać figury, bardzo szybko je zapamiętały a wierszyki możemy uczyć powtarzając je na każdych zajęciach w ramach "porannego kalendarza". 
Poranny kalendarz u mnie wygląda tak że dzieci mówią : jaki mamy dzień tygodnia dziś, jaki był wczoraj i jaki będzie jutro. Określamy pogodę, porę roku i miesiąc. Następnie przechodzimy do figur. Polecam tę formę nauki, gdyż jako rutyna zajęć jest bardzo łatwo przyswajana:)
Ale powróćmy do figur....Karty obrazkowe (flashcards) proponuję wydrukować na A4, zalaminować i wywiesić w dogodnym miejscu.
I Have who has?


Znana bardzo dobrze wszystkim gra, która polega na uważnym słuchaniu, poprawnym nazywaniu i odszukiwaniu. Ćwiczymy tu nie tylko nazwy figur ale i ich kolory.Shapes game


Zabawa z trzema kostkami na których mamy kolejno: kolor, wzór oraz figurę. Na temat zasad powstają wariacje:) Można grać między innymi tak że dzielimy dzieci na dwie drużyny, pierwsza osoba z każdej z drużyn podchodzi do rozłożonych kart. nauczyciel rzuca trzema kostkami, a zadaniem dzieci jest szybko odnaleźć odpowiednią kartę. Jest jeszcze wersja z łapkami na muchy, kto pierwszy zauważy musi w nią uderzyć...
Pizza shape game - bingo

Tradycyjna gra bingo zamieniona w pizze. Zadaniem dzieci jest zaznaczyć (u mnie zakrętką od butelki) figurę którą wyczyta nauczyciel. Kto zaznaczy wszystkie figury krzyczy BINGO i wygrywa.

Znajdziecie również karty pracy

Proponuję również cztery bardzo proste karty pracy. Kolorowanie, rysowanie po śladzie oraz wycinanie i dopasowywanie - to znajdziecie w kartach pracy.

SONGSZabawy


Jedną z fajnych zabaw jest wykonywanie figur z kolorowych drewnianych patyczków.


Można dzieci podzielić na drużyny, dać im tę samą ilość patyczków i poprosić aby układali określone figury.

Drugą fajną zabawą jest wycięcie z kolorowego papieru A4 figur, i rozłożenie ich na podłodze. Zadaniem dziecka może być np skakanie po figurach i nazywanie ich, możemy zrobić tor przeszkód gdzie dziecko będzie miało skakać np tylko po kołach.

Zapraszam na tablicę pinterest do zaczerpnięcia inspiracji zapisanych na tablicy "Shapes&Colours" 


4 komentarze:

 1. Suuper gra nr 1, jednak jest 1 błąd, ponieważ karta
  zawierająca pink circle nie ma pary

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, bardzo dziękuję za wskazanie błędu. Dziś poprawię kartę i wstawię plik ponownie. Pozdrawiam

   Usuń
 2. nie wyświetlają się karty kształtów :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne materiały. Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Busy Bee , Blogger